178 respostes. Empresa andorrana +3.000 € vs 2025.
Enquesta de Salaris TIC a Andorra 2026
La mediana del salari brut anual el 2026 és 38.000 € (6a edició, 178 respostes). Empresa andorrana 36.000 €, empresa forana 50.000 €. Mostra de conveniència, no cens del sector.
Dades clau 2026
178 respostes vàlides a la 6a edició (1.011 respostes des de 2021, no 1.011 persones). Salari brut anual. Aquestes targetes són sempre de l'última edició i no depenen del filtre d'any.
El gap del mercat: +39% a l'empresa forana.
+9.1% és la mediana d'empresa andorrana (36.000 €), no la global (38.000 €). La mostra barreja Andorra i forà i el mix canvia cada any. Contra l'IPC 2025, no el de 2026. 2024 i 2025, mediana plana.
Salari brut anual desitjat.
+38%. Sense controlar país de l'empresa ni ocupació. Cap (n=2) no es publica.
Remot 26.4% + híbrid 43.3%. Presencial 30.3%.
Primera vegada que ho preguntem. 178 respostes.
Distribució salarial
El selector d'any de la barra de seccions aplica a distribució, ocupació, desitjat, experiència, geografia, qui respon i percepció: els seus gràfics porten l'any al títol. Els que porten un període (2021–2026) són sèries completes i no es mouen amb l'any. El col·lectiu (Tots, Desenvolupament, Sysadmin / Cloud) aplica a distribució, evolució, desitjat, experiència, teletreball, percepció i qui respon. Ocupació i mediana per país es queden en Tots: el tall no arriba al llindar. El mercat es tria dins del gràfic de percentils, perquè només afecta aquell.
Distribució 2026 (Tots els mercats): mediana 38.000 €, n=178.
Percentils del salari brut anual (2026)
Distribució per percentils (Tots els mercats). Mediana: n≥10. P10/P90: n≥30.
Enquesta de salaris TIC · n = 178
Mediana 38.000 € (n=178). Interquartil 30.000 €–50.000 €.
Mostra taula de percentils
| Mètrica | Valor |
|---|---|
| P10 | 24.000 € |
| P25 | 30.000 € |
| Mediana | 38.000 € |
| P75 | 50.000 € |
| P90 | 76.150 € |
Evolució salarial
Medianes nominals per mercat. Línia discontinua forana: baixa confiança (n petit, valor publicat). L'IPC es compara amb l'increment salarial de l'any següent, no amb el mateix any: el 2026 es mesura contra l'IPC 2025 (2.7%), l'última dada anual BOPA. L'increment vs IPC usa la mediana d'empresa andorrana, no la global: la mostra barreja Andorra i forà i el mix canvia cada any (236 respostes el 2025, 178 el 2026). El 2025 d'aquesta pàgina usa mediana (P50) per Andorra i forà; el PDF publicava la mitjana aritmètica sota l'etiqueta mediana — vegeu Correccions.
Evolució del salari
2021–2026Sèrie de medianes del salari brut anual per mercat d'ocupador. Línia discontinua: baixa confiança (n petit, valor publicat).
Enquesta de salaris TIC
Mediana global 2026: 38.000 € (n=178). Empresa forana: 50.000 € (n=47).
Mostra taula de medianes anuals
| Any | Global | Andorra | Forà |
|---|---|---|---|
| 2021 | 33.000 € (n=87) | 31.100 € (n=72) | 44.000 € (n=15) * |
| 2022 | 30.000 € (n=132) | 30.000 € (n=110) | 37.750 € (n=22) |
| 2023 | 34.000 € (n=189) | 33.000 € (n=150) | 44.000 € (n=39) |
| 2024 | 35.600 € (n=189) | 33.000 € (n=139) | 54.000 € (n=50) |
| 2025 | 35.000 € (n=236) | 33.000 € (n=185) | 53.000 € (n=51) |
| 2026 | 38.000 € (n=178) | 36.000 € (n=131) | 50.000 € (n=47) |
Increment salarial vs IPC de l'any anterior
2022–2026Increment de la mediana d'empresa andorrana a l'any t contra l'IPC anual oficial de t−1. No és poder adquisitiu acumulat des de 2021.
Enquesta de salaris TIC · IPC 020301090001
Empresa andorrana 2026: 9.1% vs IPC 2025 2.7% (+6.4%).
Mostra taula: increment vs IPC
| Any salarial | Δ mediana Andorra | IPC any anterior | Diferència |
|---|---|---|---|
| 2022 (n=110 / 72) | -3.5% | 3.3% (2021) | -6.8% |
| 2023 (n=150 / 110) | 10% | 7.1% (2022) | 2.9% |
| 2024 (n=139 / 150) | 0% | 4.6% (2023) | -4.6% |
| 2025 (n=185 / 139) | 0% | 2.6% (2024) | -2.6% |
| 2026 (n=131 / 185) | 9.1% | 2.7% (2025) | 6.4% |
Salari per ocupació (2026)
Ocupacions amb n≥10. Comparació 2025→2026 quan ambdós anys passen el llindar. La resta és a «Qui ha respost?», no s'agrupa aquí. Com es decideix què es publica
Comparació 2025 vs 2026
Medianes per ocupació. Cada línia va de 2025 (esquerra) a 2026 (dreta). Publicat només amb el llindar de comparació.
El codi que et vam mostrar en enviar l'enquesta. Si l'has perdut, no el podem reenviar.
Salari actual vs desitjat (2026)
L'expectativa individual no és valor de mercat objectiu.
Detall actual vs desitjat (2026)
Medianes, gap individual i banda central del 50%. L'expectativa individual no és valor de mercat objectiu.
El codi que et vam mostrar en enviar l'enquesta. Si l'has perdut, no el podem reenviar.
Salari i experiència (2026)
Les bandes de salari fusionen 0–1 i 2–3 anys per arribar a n≥10. «Qui ha respost?» manté les set franges originals de l'enquesta.
Salari per experiència (2026)
Mediana i interquartil (P25–P75) per banda d'experiència. Publicat amb n≥10.
El codi que et vam mostrar en enviar l'enquesta. Si l'has perdut, no el podem reenviar.
Antiguitat per ocupació (2026)
Nombre de respostes per ocupació i anys d'experiència.
El codi que et vam mostrar en enviar l'enquesta. Si l'has perdut, no el podem reenviar.
Teletreball i flexibilitat
Evolució del model de treball i la flexibilitat horària des de 2021.
Model de treball
2021–2026Remot, híbrid i presencial per any.
Enquesta de salaris TIC
Evolució 2021–2026 per categoria.
Mostra taula: Model de treball
| Any | Híbrid | Presencial | Remot |
|---|---|---|---|
| 2021 | 59.8% (52) | 16.1% (14) | 24.1% (21) |
| 2022 | 49.2% (65) | 34.8% (46) | 15.9% (21) |
| 2023 | 48.7% (92) | 35.4% (67) | 15.9% (30) |
| 2024 | 39.7% (75) | 38.6% (73) | 21.7% (41) |
| 2025 | 42.4% (100) | 34.3% (81) | 23.3% (55) |
| 2026 | 43.3% (77) | 30.3% (54) | 26.4% (47) |
Flexibilitat horària
2022–2026Distribució de flexibilitat declarada.
Enquesta de salaris TIC
Evolució 2022–2026 per categoria.
Mostra taula: Flexibilitat horària
| Any | Horari recuperable | Horari rígid | Flexibilitat total | Flexible | Sense informació |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | — | — | — | — | — |
| 2022 | 27.3% (36) | 34.1% (45) | 21.2% (28) | 17.4% (23) | — |
| 2023 | 30.2% (57) | 29.6% (56) | 20.6% (39) | 19.6% (37) | — |
| 2024 | 33.3% (63) | 29.1% (55) | 18% (34) | 19.6% (37) | — |
| 2025 | 30.5% (72) | 30.5% (72) | 22% (52) | 16.9% (40) | — |
| 2026 | 29.2% (52) | 27.5% (49) | 18.5% (33) | 24.7% (44) | — |
Geografia de l'empresa
Andorra, Espanya i Estats Units es publiquen per separat; la resta de països s'agrupen perquè cap arriba a n≥10. El gap forà/andorrana no controla ocupació ni anglès: reflecteix mix d'empreses i perfils.
País de l'empresa ocupadora
2021–2026Distribució de respostes per mercat de l'empresa.
Enquesta de salaris TIC
Evolució 2021–2026 per categoria.
Mostra taula: País de l'empresa ocupadora
| Any | Empresa andorrana | Espanya | Estats Units | Altres països |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 82.8% (72) | 12.6% (11) | 1.1% (1) | 3.4% (3) |
| 2022 | 83.3% (110) | 9.8% (13) | 3% (4) | 3.8% (5) |
| 2023 | 79.4% (150) | 15.9% (30) | 2.1% (4) | 2.6% (5) |
| 2024 | 73.5% (139) | 14.8% (28) | 4.8% (9) | 6.9% (13) |
| 2025 | 78.4% (185) | 12.3% (29) | 5.1% (12) | 4.2% (10) |
| 2026 | 73.6% (131) | 14% (25) | 5.6% (10) | 6.7% (12) |
Mediana per país de l'empresa (2026)
Mediana: n≥10. Interquartil: n≥20. Per sota de l'IQR el país es publica com a baixa confiança (només mediana).
El codi que et vam mostrar en enviar l'enquesta. Si l'has perdut, no el podem reenviar.
Qui ha respost? (2026)
Perfils dels respondents de l'enquesta, no de tota la comunitat. Vegeu també l'estat de la comunitat.
Totes les respostes d'aquest any, sense llindar de publicació. Les barres són composició del perfil, no medianes salariales. Com es decideix què es publicaAltres agrupa CM, DevOps, Helpdesk, Ops, SEO i AI (ocupacions amb n petit; no es fusionen en les medianes salariales).
Ocupació
- Desenvolupament37.6%
- Sysadmin / Cloud19.1%
- Project / Product Manager8.4%
- Direcció IT6.7%
- Seguretat / Ciber6.7%
- Responsable d'equip5.6%
- Altres5.1%
- Xarxes3.9%
- Data / Analytics2.2%
- Product1.7%
- Microinformàtica1.1%
- UX / UI1.1%
- CEO / Direcció general0.6%
Experiència
- 0–1 anys5.1%
- 2–3 anys11.2%
- 4–6 anys16.9%
- 7–10 anys20.2%
- 11–15 anys16.3%
- 16–20 anys16.3%
- 20+ anys14%
Formació
- Educació primària0.6%
- Educació secundària6.2%
- Formació professional36.5%
- Universitat32%
- Postgrau / Màster24.7%
Gènere
- Masculí88.2%
- Femení11.2%
- No binari0.6%
Tamany d'empresa
- 0-27.9%
- 3-52.8%
- 6-107.3%
- 11-2517.4%
- 26-5010.7%
- 51-10011.8%
- 101-20010.7%
- + 20031.5%
Tipus d'empresa
- Multinacional24.7%
- Consultoria20.8%
- Administració pública17.4%
- Pime15.7%
- Product / Startup15.7%
- Freelance5.6%
Nivell d'anglès
La comparativa bàsic/avançat al resum no controla país de l'empresa ni ocupació.
- Cap1.1%
- Bàsic18.5%
- Mitjà46.6%
- Avançat33.7%
Anglès per ocupació
Puntuació mitjana de 0 (cap) a 3 (avançat). Qui no declara nivell queda fora del càlcul.
El codi que et vam mostrar en enviar l'enquesta. Si l'has perdut, no el podem reenviar.
Percepció salarial i moviment laboral
Ben pagat / mal pagat
2021–2026Percepció declarada, sense índex sintètic.
Enquesta de salaris TIC
Evolució 2021–2026 per categoria.
Mostra taula: Ben pagat / mal pagat
| Any | Mal pagat | No em queixo | Ben pagat | Sense resposta |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 29.9% (26) | 49.4% (43) | 19.5% (17) | 1.1% (1) |
| 2022 | 26.5% (35) | 47% (62) | 26.5% (35) | — |
| 2023 | 23.3% (44) | 47.6% (90) | 29.1% (55) | — |
| 2024 | 18.5% (35) | 55% (104) | 26.5% (50) | — |
| 2025 | 27.1% (64) | 48.3% (114) | 24.6% (58) | — |
| 2026 | 26.4% (47) | 48.9% (87) | 24.7% (44) | — |
Canvi de feina (2026)
22.5% dels que han respost han canviat de feina aquest any.
Percepció per ocupació (2026)
Índex de −1 (tots mal pagats) a +1 (tots ben pagats). Qui no respon queda fora del càlcul.
El codi que et vam mostrar en enviar l'enquesta. Si l'has perdut, no el podem reenviar.
Metodologia i limitacions
Font: enquesta anual de salaris TIC (6a edició, 2026). Versió metodològica 2026.1. Publicat 28/8/2026.
Mostra de conveniència, composició anual variable, sense ponderació. Salari brut anual inclou bonus quan declarat. Salaris declarats en moneda no euro es publiquen tal com els han indicat els respondents, sense conversió FX. Increment salarial de l'any t contra l'IPC anual oficial de t−1 (taula 020301090001, Departament d'Estadística, actualització 14/1/2026). Empresa andorrana. El 2026 es compara amb l'IPC 2025 (2.7%); no hi ha IPC anual BOPA de 2026. Això mesura si el cost de l'any tancat s'ha vist al salari de l'edició següent, no el poder adquisitiu acumulat des de 2021. estadistica.ad
Què es publica
Tres estats, sempre amb el mateix significat. Una ocupació petita (microinformàtica, helpdesk) no es fusiona amb una de gran: o es publica sola, o no es publica. La llista completa és a «Qui ha respost?».
- Publicat — n arriba al llindar. Es mostra el número.
- No publicat — n per sota del llindar. S'omet o es marca «·». No s'afegeix a una altra ocupació.
- Baixa confiança — es publica, però n és petit (línia discontinua, punt sense interquartil). Un sol canvi de resposta mou el valor.
| Mètrica | Mínim n |
|---|---|
| Mediana i interquartil | n≥10 |
| Percentils extrems (P10 / P90) | n≥30 |
| Comparació d'ocupació entre anys | n≥10 en ambdós anys |
| Interquartil per país | n≥20 |
| Puntuació d'anglès per ocupació i any | n≥10 nivells declarats |
Correccions
Edició 2025 (PDF): 37.000 € (Andorra) i 71.000 € (estranger) van publicar-se com a mediana i eren la mitjana aritmètica. P50 és 33.000 € i 53.000 €. P80/P90 i les medianes per ocupació d'aquell PDF són correctes.
Edició 2024 (PDF): el text deia «mitja»; el número era ja la mediana (33.000 € / 54.000 €). No cal rectificar les xifres aquí.
Accés amb codi
El codi que et vam mostrar en enviar l'enquesta desbloquea els gràfics detallats. Si l'has perdut, no el podem reenviar (no tenim el teu email).